Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Institutul National de Magistratura si Masteratul
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Institutul National de Magistratura si Masteratul

Buna ziua! Imi doresc sa devin procuror. Stiu ca pentru asta trebuie sa urmez cursurile facultatii de Drept si dupa aceea sa intru la INM. Intrebarea mea este daca INM-ul este echivalent cu masteratul in Drept, si daca urmez INM-ul trebuie sa mai fac cursuri de master pentru ca ma apoi sa pot face si doctoratul. Daca mi-ati putea explica, mai exact, care sunt pasii pentru a deveni magistrat (procuror/ judecator) si cum se bot imbunatatii performantele prin master si doctorat ar fi minunat. Multumesc anticipat!
Pentru a deveni procuror faceti dreptul (4 ani) apoi INM-ul si cu asta basta, ati ajuns procuror, apoi ...daca nu aveti ce face, va inscrieti la master (2 ani) si la doctorat (3 ani) si deveniti cadru didactic universitar. Bafta!