Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie ANAF

Ati postat pe site un material in care spuneti ceva despre o declaratie(205 cred),si ati enumerat si categoriile de persoane care sunt obligate sa o dea.Printre acestea se numara si persoanele care au venituri din dobanzi.Daca am cont bancar in tara cum sa declar asta,nu am nici pe cine sa mandatez,si apo nu mai stiu exact suma,o mai fi crescut...Daca vreau sa imi deschid in Germania o firma,trebuie sa declar asta si in Romania cumva?Adica venitul imi vz fi impozitat aici,nu cred ca am de ce sa mai dau explicatii si in Romania.In caz de insolventa,cum fac sa inchid firma cat mai repede,fara costuri mari?Se pot indrepta creditorii(cu toate ca nu voi face asa ceva,intreb in cazul in care am ghinionul asta) spre contul bancar din tara si garsoniera pe care o am?ma scuzati,v-am cam stresat...:sorry: va multumesc
Impozitul pe venitul din dobanzi se retine la sursa, adica il retine si plateste banca si dumneavoastra nu mai declarati nimic.
Daca inregistrati firma in Germania, o faceti numai acolo si respectati legislatia de la ei. Vedeti ce conditii impun ei.
Va multumesc pentru raspuns.:)