Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... ANAF
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

ANAF

1. In ce conditii poate declara ANAF insolvabilitatea unei societati comerciale cu raspundere limitata ?
2. Ce se intimpla cu un SRL care isi achita contributiile curente lunare dar are 3000 lei datorii mai vechi la fisc :frantic:si nu poate achita la fisc intregul debit ?:frantic:
Buna seara .
Insolvabilitatea unei firme poate fi declarata de catre fisc , in conditiile Codului de procedura fiscala,atunci cand firma are datorii de achitat catre buget,si nu mai are lichidati sau se afla in incapacitate de plata .
Insolventa unei firme,conform Legii 85/2014 se poate declara de catre orice creditor,daca datoria este de cel putin 40.000 lei ron.
O seara buna ,
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
Edificator raspunsul.Multumesc.
Cum defineste fiscul " incapacitatea de plata " ?
Mentionez ca firma nu are debite la alti creditori.
Atunci cand firma nu mai are active ,stocuri,mijloace banesti,sau creante de incasat exigibile, sau are active greu de valorificat, blocate, si nu are lichiditati, dar in acelasi timp si datorii consistente catre buget.
Creditarea firmei de catre un asociat se poate lua in calcul ca sursa de lichiditati ?
Ce interes ar putea fiscul roman sa " lichideze " prin declararea incapacitatii de plata a unei firme care isi plateste datoriile curente lunare ?