Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bani luati din casa de administrator - sold scriptic ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bani luati din casa de administrator - sold scriptic inexistent, riscuri casier

Buna ziua,
Sunt unicul angajat al unei agentii de turism, pe functia de agent turism. Prin urmare eu fac ofertele, eu incasez ( numele meu pe factura), eu fac registrele de casa. Insa administratorul, care e si patron, ia zilnic banii incasati pentru pachetele turistice si ii foloseste in scop personal. Astfel eu am in registrul de casa sold 109.600 lei si niciun ban efectiv in agentie. Si nici administratorul nu-i are acasa, sunt cheltuiti.
Vreau sa stiu la un control ce risc eu?
Multumesc!
mirabelaincu, utilizator
Riscati sa va fie imputati.
Completati cate o dispozitie de plata de fiecare data cand ii dati banii si rugati-l sa semneze de primire.
Daca firma are de achitat sume de bani la diversi creditori altii decat asociatul, sau taxe si contributii restante la bugetul de stat atunci se savarseste infractiunea de folosire a creditului de care se bucura societatea, prevazuta de legea societatilor comerciale, cu conditia sa poti demonstra ca banii au fost ridicati de administrator, altfel este lipsa in gestiune.