Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa plec de acasa ! nu mai pot sta cu parintii!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa plec de acasa ! nu mai pot sta cu parintii!

Vreau sa plec de acasa, chiar nu mai pot sta cu parintii mei! Mama mea nu ma suporta iar eu nu mai pot sa stau sa fiu batjocorita.am 16 ani pot pleca legal de acasa, sau daand o declaratie undeva ca plec pe propria mea raspundere ? *+ar mai fii ideea ca am prieten si sa mut la el, daca dam impreuna o declaratie cevs pot sa plec?? Am nevoie de raspunsuri nu de sfaturi!multumesc!
iza308, utilizator
Dacă nu dorești sfaturi, îți spun doar că nu poți pleca de acasă pur și simplu.Părinții poartă răspunderea pentru acțiunile tale și vor fi nevoiți să anunțe autoritățile, care te vor găsi, va avea loc o anchetă psiho-scoailă și, în funcție de ceea ce se va constata, fie vei rămâne în familie, fie vei fi încredințată unei instituții de ocrotire socială a minorilor.Prietenul tău ce vârsă are?
Mai copilelor, mai... Parintii pot fii ei nesuferiti dar la voi nu va uitati? Vi se aprind calcaile cat ai bate din palme, va lasati ademenite de feciori mai maturi, care dupa ce va folosesc pana la 3-5 ani maxim, va lasa cu sechele pe viata. Stai acasa domnisoara ca niciunde nu-i mai bine ca acasa. Lasa gura mai mica si nu te crede zmeoaica, ai sa vezi in curand ca viata nu e cum vezi tu in filme, mai ales pe foamea asta. Baietii isi ridica palaria si pleaca, dar tu ramai si cu rusinea si cu pata pe inima. E normal la 16 ani zburzi pe campii ca mieluseii, gandurile tale sunt la printesele din povesti, crezi ca ti-ai intalnit marea iubire si vei trai o frumoasa poveste de dragoste dar gandeste mai profund si nu te lasa dusa de sentimente. Plecatul in lume de la 16 ani nu este o alegere tocmai rationala. Incearca sa impaci si capra si varza in sensul de a te stapani si a merge la scoala, a incerca sa discuti cu parintii , mai ales cu mama despre sentimentele tale. Multe fete au plecat de acasa,la scurt timp au abandonat scoala, iar acum sunt prostituate. Iubirea se termina repede, mai ales la varsta asta. Nu te lua dupa baiat, ca el la 25 de ani are experienta, nu ca tine. Fii desteapta si mai rabda macar 2 ani. Ia aminte anii adolescentei sunt cei mai frumosi ani, nu-i transforma in imbatranirea ta devreme. Mai copilareste.
Admin, administrator
daca ai 16 ani impliniti iar tu pleci la prietenul tau si se sesizeaza politia pt ca parintii o sa te dea disparuta sau ca ai fugit de aks ai dreptul sa alegi daca ramai langa parinti sau langa iubit doar daca ai 16 ani impliniti iar iubitul e major
Acum cred ca ai 18 ani,ai reușit să pleci sau cum ai facut?sunt în aceeași problemă ca a ta!!