Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Declaratia de avere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Declaratia de avere

Care sunt consecintele juridice pentru un functionar public, in cazul in care nu a declarat creditul bancar in declaratia de avere (fara intetie). Completez faptul ca, exista o plangere penala la sectia de politie. Va multumesc!
Fapta persoanelor care, cu intenţie, depun declaraţii de avere sau declaraţii de interese care nu corespund adevărului constituie infracţiunea de fals în declaraţii şi se pedepseşte potrivit Codului penal.