Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Declaratiile de avere si de interese
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Declaratiile de avere si de interese

Buna ziua,

Va rog frumos sa imi specificati daca persoanele care apar pe site-ul Directiei sanitar veterinare ale unui judet cu Declaratii de avere si de interese publicate sunt functionari publici? Pot fi obligate de a depune aceste declaratii si persoane ce nu sunt functionari publici?

Daca o persoana care semneaza o declaratie de avere minte privind averea pe care o detine, poate fi trasa la raspundere pentru fals in declaratii?

Va multumesc!
Conform dispozitiilor legale aplicabile in privinta obligativitatii de a depune declaratii de avere si interese, sunt obligate la depunerea acestor declaratii persoanele nominalizate in Legea nr. 176/2010, acestea putand fi : atat persoane cu functii de conducere si de control , precum si functionari publici.
Asadar obligativitatea depunerii declaratiilor nu priveste doar functionarii publici.
Conform Legii, "Fapta persoanelor care cu intentie depun declaratii de avere sau declaratii de interese care nu corespund adevarului constituie infractiunea de fals in declaratii si se pedepseste potrivit Codului penal".