Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renuntare proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Renuntare proces

Buna ziua am un proces pe rol la jud buftea si am o problema cu as putea zezolva
In dosar au fost 3 capete de cerere una admitere la ambele succesiuni,admitere la mostenitori si iesirea din indiviziune
noi defapt vrem ca sa ramanem cu 1/2 fie care adica eu si fratele ulterior ne-am inpacat care nu mai era nevoie de expertiza cu scrie mai joj treaba este ca eu nu am renuntat sa se judece eu vroiam doar succesiuni cade au fost admise iar instanta a dat cu ar 246 este o gresala si cum poate fii reparata

Ora estimata: 08:30
Complet: C4 Civil
Tip solutie: Ia act de renunţare la judecată
Solutia pe scurt: In temeiul art. 246 Cod procedura civila, ia act de renuntarea reclamantei Marin Ana la judecarea cererii privind iesirea din indiviziune. Cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare Pronuntata in sedinta publica, azi 18.02.2015.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 955/2015 18.02.2015

Ora estimata: 08:30
Complet: C4 Civil am. pr.
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Admite în parte in principiu cererea. Constată deschisă succesiunea defunctei Niţu Ioana, decedată în data de 31.07.2007, conform certificatului de deces nr.51 din 01.08.2007 înregistrat la Primăria com.Periş, jud.Ilfov. Constată că masa partajabilă se compune din dreptul de proprietate asupra: - imobilului constructie situat în comuna Periş, sat Periş, jud.Ilfov, care face obiectul contractului de vânzare-cumpărare autentificat sub nr.155/03.03.1975 de către Notariatul de Stat Buftea. Constată că, de pe urma defunctei Niţu Ioana, a rămas ca unic moştenitor legal numita Nitu Constanta, in calitate de fiică, având o cotă de 1/1 din masa succesorală . Constată deschisă succesiunea defunctei Niţu Constanta, decedată în data de 01.07.2009, conform certificatului de deces nr.2457 din 02.09.2009 înregistrat la Bucuresti, Sector1. Constată că masa partajabilă se compune din dreptul de proprietate asupra: - imobilului constructie situat în comuna Periş, sat Periş, jud.Ilfov, care face obiectul contractului de vânzare-cumpărare autentificat sub nr.155/03.03.1975 de către Notariatul de Stat Buftea. Constată că, de pe urma defunctei Niţu Ioana, au rămas ca moştenitori legali reclamanta Marin Ana, in calitate de fiică, si pârâtul Petre Vasile, în calitate de fiu, fiecare cu o cotă de 1/2. Acordă termen în continuare la data de 10.12.2014, ora 08.30, pe C4 Civil pentru când se vor cita părţile în vederea discutării expertizei necesare pentru formarea loturilor. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 06.11.2014.
Document: Încheiere de şedinţă 06.11.2014
nu prea se intelege ce scrieti. daca nu ati renuntat si se spune ca ati renuntat, faceti recurs
de ce sa facem recurs daca este o gresala din partea lor nu se pote rectifica

nu inteleg de ce au dat art. 246 a fost depusa in dosar o foai in care noi vrem sa ramanem cu 1/2

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu căutați ”rectificări” neprevăzute de lege, nu le veți găsi. Tot ce puteți să faceți este să declarați recurs. Pe site-ul judecătoriei Buftea am văzut că reclamanta are avocat. Ar trebui să discute cu el și să îl întrebe ce s-a întâmplat.
ce inseamna recurs
in acelas dosar?
Recursul este calea de atac împotriva hotărârii prin care instanța a luat act de renunțare. Hotărârea va fi comunicată la sediul avocatului. Recursul se depune la judecătoria Buftea, iar judecătoria Buftea va trimite dosarul la Tribunalul Ilfov, care va soluționa recursul.