avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renuntare proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Renuntare proces

Buna ziua am un proces pe rol la jud buftea si am o problema cu as putea zezolva
In dosar au fost 3 capete de cerere una admitere la ambele succesiuni,admitere la mostenitori si iesirea din indiviziune
noi defapt vrem ca sa ramanem cu 1/2 fie care adica eu si fratele ulterior ne-am inpacat care nu mai era nevoie de expertiza cu scrie mai joj treaba este ca eu nu am renuntat sa se judece eu vroiam doar succesiuni cade au fost admise iar instanta a dat cu ar 246 este o gresala si cum poate fii reparata



18.02.2015
Ora estimata: 08:30
Complet: C4 Civil
Tip solutie: Ia act de renunţare la judecată
Solutia pe scurt: In temeiul art. 246 Cod procedura civila, ia act de renuntarea reclamantei Marin Ana la judecarea cererii privind iesirea din indiviziune. Cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare Pronuntata in sedinta publica, azi 18.02.2015.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 955/2015 18.02.2015


06.11.2014
Ora estimata: 08:30
Complet: C4 Civil am. pr.
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Admite în parte in principiu cererea. Constată deschisă succesiunea defunctei Niţu Ioana, decedată în data de 31.07.2007, conform certificatului de deces nr.51 din 01.08.2007 înregistrat la Primăria com.Periş, jud.Ilfov. Constată că masa partajabilă se compune din dreptul de proprietate asupra: - imobilului constructie situat în comuna Periş, sat Periş, jud.Ilfov, care face obiectul contractului de vânzare-cumpărare autentificat sub nr.155/03.03.1975 de către Notariatul de Stat Buftea. Constată că, de pe urma defunctei Niţu Ioana, a rămas ca unic moştenitor legal numita Nitu Constanta, in calitate de fiică, având o cotă de 1/1 din masa succesorală . Constată deschisă succesiunea defunctei Niţu Constanta, decedată în data de 01.07.2009, conform certificatului de deces nr.2457 din 02.09.2009 înregistrat la Bucuresti, Sector1. Constată că masa partajabilă se compune din dreptul de proprietate asupra: - imobilului constructie situat în comuna Periş, sat Periş, jud.Ilfov, care face obiectul contractului de vânzare-cumpărare autentificat sub nr.155/03.03.1975 de către Notariatul de Stat Buftea. Constată că, de pe urma defunctei Niţu Ioana, au rămas ca moştenitori legali reclamanta Marin Ana, in calitate de fiică, si pârâtul Petre Vasile, în calitate de fiu, fiecare cu o cotă de 1/2. Acordă termen în continuare la data de 10.12.2014, ora 08.30, pe C4 Civil pentru când se vor cita părţile în vederea discutării expertizei necesare pentru formarea loturilor. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 06.11.2014.
Document: Încheiere de şedinţă 06.11.2014
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:40, 22 Februarie 2015
nu prea se intelege ce scrieti. daca nu ati renuntat si se spune ca ati renuntat, faceti recurs
de ce sa facem recurs daca este o gresala din partea lor nu se pote rectifica

nu inteleg de ce au dat art. 246 a fost depusa in dosar o foai in care noi vrem sa ramanem cu 1/2

Ultima modificare: Duminică, 22 Februarie 2015
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu căutați ”rectificări” neprevăzute de lege, nu le veți găsi. Tot ce puteți să faceți este să declarați recurs. Pe site-ul judecătoriei Buftea am văzut că reclamanta are avocat. Ar trebui să discute cu el și să îl întrebe ce s-a întâmplat.
ce inseamna recurs
in acelas dosar?
Recursul este calea de atac împotriva hotărârii prin care instanța a luat act de renunțare. Hotărârea va fi comunicată la sediul avocatului. Recursul se depune la judecătoria Buftea, iar judecătoria Buftea va trimite dosarul la Tribunalul Ilfov, care va soluționa recursul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare care sa tina loc de act autentic ELENA GABRIELA ELENA GABRIELA 1.Bunicul a decedat in anul 1975 , au ramas sotia supravietuitoare si cei 2 copii. In anul 2012 luna februarie a decedat tatal meu (fiul natural al bunicului ... (vezi toată discuția)
Divort si partaj cu mediere dupa noul cod civil gabi19319 gabi19319 Buna seara tuturor, As dori sa aflu daca dupa intrarea in vigoare a noului cod civil va mai fi posibil divortul + partaj in conditiile incheierii unui ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune, reclamant decedat ELENA GABRIELA ELENA GABRIELA Bunica a decedat la 31 mai 2013 iar pe 06.06.2013 tot ea deschide actiune in instanta pe uzucapinune. Am o nelamurire mortul mai poate formula actiuni in ... (vezi toată discuția)