Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Contract servicii comerciale cu un SRL?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Contract servicii comerciale cu un SRL?

Este posibil ca in cadrul unui SRL conducerea departamentului comercial sa fie externalizata (printr-un contract de prestari servicii) de catre un alt SRL care are numai un angajat? Ce implicatii juridice si fiscale sunt?
~ Conținut șters la cerere ~
As dori sa detaliez un pic: firma care auditeaza activitatea dep. de contabilitate are anumite precizari cu privire la externalizarea acestui serviciu, de aceea mai caut si alte opinii cu privire la acest subiect. Concret s-a facut referire la la faptul ca activitatea comerciala ar putea fi interpretata ca activitate dependenta.
Din punct de vedere fiscal contractul de conducere al activitatii comerciale de catre o
persoana juridica poate fi interpretat ca activitate dependenta ?
As dori si alte opinii argumentate.
hgabi, utilizator