Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare buletin

Buna ziua, sunt nevoit sa schimb buletinul pentru ca am implinit 18 ani si ca a expirat , problema este in felu urmator, unde am mutatia proprietara adica bunica este foarte bolnava paralizata nu mai vorbeste este bolnava, cum as putea sa imi schimb buletinul daca nu am semnatura ei precizez ca parintii mei traiesc dar ei nu sunt proprietari pe loc (curte, casa) bunica detine actele ia este proprietara deci cum rezolv problema ??
ovyblue, utilizator
are un certificat legat de boala dansii? are o persoana desemnata sa o reprezinte si sa ia decizii in locul dansii?
Din moment ce nu va mutati solicitati la evidenta persoanelor anexa 14.
Si ce prevede anexa 14 ?, ori am posibilitatea sa reinnoiesc buletinul, este ceva de genu ?.
Pe baza anexei 14 va vor vizita cei de la politie care vor putea afirma cu certitudine ca dvs. locuiti la adresa declarata. Astfel puteti primi carte de identitate pe aceeasi adresa unde de altfel si declarati ca locuiti fara a mai fii necesara declaratia de primire in spatiu din partea bunicii. Sa aveti contractul pe casa in original si copie.
Multumesc de ajutor, aceasta cerere anexa 14 o cer de la evidenta persoanelor si o complez acolo sau o fac de acasa.