Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un fel de hartuire...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un fel de hartuire...

Am si eu o problema...ceva cam mare pentru mine.
Mama mea a murit in august 2013, iar eu m-am mutat in casa parintilor mei in ianuarie 2014. Avand mai multe certuri cu tatal meu care zicea ca vrea sa vada in scris ca am dreptul in casa, am facut si succesiunea in septembrie 2014. problema e ca si cu succesiunea facuta tatal meu imi spune la fiecare cearta sa imi fac bagajul si sa plec, pentru ca este casa lui.
Tin sa precizez ca sunt casatorita si am si o fetita de 4 ani, si am si o boala cumplita: scleroza multipla. Si chiar nu am nevoie de astfel de show-uri. As vrea sa stiu daca as putea sa fac ceva in tribunal, pentru ca totusi as numi toate astea ca un fel de hartuire: trebuie sa fac ce vrea el, cand vrea el, si cum vrea el si cum nu fac gata pot sa-mi fac bagajele. Sper sa primesc un raspuns!
mottofreee a scris:

Partea ce vi se cuvine ca unic copil al mamei dvs (pot sa banuiesc asta) este de 1/4 ,dealtfel e inscris pe actul de succesiune

:O poate 3/4 din partea mamei.
Partea e inscrisa pe actul de succesiune .
De fapt fondul problemei e altul ,acum poate sa aleaga intre ordin de protectie si iesirea din indiviziune . In ambele situatii e vorba sa-si dea in judecata parintele dar dupa cum se poarta (parintele) se impune acest lucru ; popular se zice ca 'se cere'.
Bineinteles ca dupa ce primeste citatia ,tatal poate se lumineaza si cade la pace (uneori gura bate c....u ,si realizeaza asta) .