avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Suma pensiei pe caz de boala gradul 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Suma pensiei pe caz de boala gradul 2

Bună ziua, am 18 ani , iar în luna noiembrie anul am făcut operație de hernie de disc, și nu mă simt prea bine, Ași dori sa va întreb ce suma ași putea avea la pensia de gradul2? Având în vedere ca eu sunt eleva, dar din păcate nu o pot continua din cauza Bolii! AȘTEPT RASPUNS
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:10, 1 Martie 2015
1. Daca nu aveti nici un stagiu de cotizare la pensie (oricat de mic) nu puteti beneficia de pensie de invaliditate.

2. - Dar veti putea beneficia de indemnizatie de handicap daca sunteti incadrata intr-un grad de handicap.
- Luati legatura cu medicul de familie sa va trimita la comisia de expertiza pentru persoane cu handicap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pe caz de boala petcudaniela petcudaniela Am 39 de ani si sunt operata de hernie de disc de 2 ori si as vrea sa stiu deca ma pot pensiona pe caz de boala.Am 16 ani de munca.Astept un raspuns (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate geanina2k geanina2k Va rog sa ma ajutați cu un răspuns -tatăl meu suferă de HTA severa, coxartroza, hernie de disc L3-L4,L4-L5 operata în 10.02.2011. Menționez ca ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate ContSters354748 ContSters354748 buna ziua. am diabet zaharat din 2006 acum in prezent avand 22 de ani. beneficiez de indemnizatie , datorita gradului accentuat pe care l-am primit de la ... (vezi toată discuția)