Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Suma pensiei pe caz de boala gradul 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Suma pensiei pe caz de boala gradul 2

Bună ziua, am 18 ani , iar în luna noiembrie anul am făcut operație de hernie de disc, și nu mă simt prea bine, Ași dori sa va întreb ce suma ași putea avea la pensia de gradul2? Având în vedere ca eu sunt eleva, dar din păcate nu o pot continua din cauza Bolii! AȘTEPT RASPUNS
1. Daca nu aveti nici un stagiu de cotizare la pensie (oricat de mic) nu puteti beneficia de pensie de invaliditate.

2. - Dar veti putea beneficia de indemnizatie de handicap daca sunteti incadrata intr-un grad de handicap.
- Luati legatura cu medicul de familie sa va trimita la comisia de expertiza pentru persoane cu handicap.