Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in lipsa unuia dintre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in lipsa unuia dintre soti

Buna ziua,

Sunt casatorita si vreau sa divortez si nu stiu conditiile ( nu avem bunuri comune si nici copii) in care se poate efectua acest lucru deoarece sotul meu nu este in tara ( este in Anglia) i-am spus telefonic l-a ce sa se astepte si nu accepta divortul. Ce vreau sa stiu daca ma puteti ajuta este urmatoarele lucruri: cum se poate desface casatoria in cel mai scurt timp, daca se poate desface casatoria in lipsa unuia dintre noi in cazul meu el fiind in Anglia.Multumesc!
In lipsa lui si a acordului lui, puteti divorta numai in instanta, va trebui sa dovediti ca relatiile sunt grav vatamate incat casatoria nu poate continua sau ca sunteti despartiti in fapt de minim 2 ani. Va trebui sa il citati acolo unde e, iar ca durata.. va dura destul.