avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu schimbare nume dupa casatorie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu schimbare nume dupa casatorie

Buna ziua,
Am o activitate ca PFA.In urma casatoriei mi-am schimbat numele.Ce trebuie sa fac?Ce trebuie schimbat?
Cel mai recent răspuns: nicole2619 , utilizator 12:25, 2 Octombrie 2015
Numele PFA-ului trebuie schimbat. Mergeti la Registrul Comertului, cu copie certificat de casatorie. Veti completa acolo o declaratie de mentiuni, in care solicitati schimbarea numelui. Se plateste, in jur de 180 de lei.
Apoi trebuie sa mergeti si la ANAF.
CristinaPaisa a scris:

Numele PFA-ului trebuie schimbat. Mergeti la Registrul Comertului, cu copie certificat de casatorie. Veti completa acolo o declaratie de mentiuni, in care solicitati schimbarea numelui. Se plateste, in jur de 180 de lei.
Apoi trebuie sa mergeti si la ANAF.

Buna ziua,

au fost deja depuse actele pentru schimbarea denumirii II-ului meu dupa casatorie, astept eliberarea noilor documente. Nu stiu insa ce trebuie sa duc la ANAF si cum voi functiona de acum incolo. Ce fac cu vechiul II, trebuie inchis de catre mine ori se inchide automat deoarece am acelasi CNP? Cum procedez cu declaratiile si cu impozitul pe venit care deja a fost estimat pentru anul curent?
Mi-e teama ca imi vor aparea multe penalitati si probleme in urma acestei schimbari. Cum procedez cu Registrul de incasari si plati, trebuie si el schimbat? Ce fac cu cele vechi?

Multumesc anticipat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cnp "defect" cmihail cmihail Buna ziua, Iata ce constat, absolut intamplator: CNP-ul de pe certificatul meu de nastere si cel de pe CI nu coincid, difera o cifra din coada. Nu am idee ... (vezi toată discuția)
Pfa deschis inainte de casatorie si schimbarea numelui ContSters114803 ContSters114803 Am o intrebare : am deschis pfa-ul pe numele de fata si pe adresa parintilor ( la acel moment adresa mea din buletin) Acum am schimbat numele si adresa ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume societate Alexx2016 Alexx2016 Buna ziua, va scriu pentru ca am o nelamurire legata de ceea ce trebuie sa fac dupa ce se aproba schimbarea numelui unei societati, respectiv daca trebuie sau ... (vezi toată discuția)