Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu schimbare nume dupa casatorie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu schimbare nume dupa casatorie

Buna ziua,
Am o activitate ca PFA.In urma casatoriei mi-am schimbat numele.Ce trebuie sa fac?Ce trebuie schimbat?
Numele PFA-ului trebuie schimbat. Mergeti la Registrul Comertului, cu copie certificat de casatorie. Veti completa acolo o declaratie de mentiuni, in care solicitati schimbarea numelui. Se plateste, in jur de 180 de lei.
Apoi trebuie sa mergeti si la ANAF.
CristinaPaisa a scris:

Numele PFA-ului trebuie schimbat. Mergeti la Registrul Comertului, cu copie certificat de casatorie. Veti completa acolo o declaratie de mentiuni, in care solicitati schimbarea numelui. Se plateste, in jur de 180 de lei.
Apoi trebuie sa mergeti si la ANAF.

Buna ziua,

au fost deja depuse actele pentru schimbarea denumirii II-ului meu dupa casatorie, astept eliberarea noilor documente. Nu stiu insa ce trebuie sa duc la ANAF si cum voi functiona de acum incolo. Ce fac cu vechiul II, trebuie inchis de catre mine ori se inchide automat deoarece am acelasi CNP? Cum procedez cu declaratiile si cu impozitul pe venit care deja a fost estimat pentru anul curent?
Mi-e teama ca imi vor aparea multe penalitati si probleme in urma acestei schimbari. Cum procedez cu Registrul de incasari si plati, trebuie si el schimbat? Ce fac cu cele vechi?

Multumesc anticipat!