Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu ingrijire copil

Buna ziua,
As dori sa stiu daca veniturile obtinute dintr-un contract de mandat comercial sunt luate in calcul la stabilirea procentului de 85% pentru stabilirea indemnizatiei de crestere copil pana la 2 ani. De asemenea m-ar interesa daca trebuie sa faci dovada veniturilor pe ultimile 12 luni sau in cazul in care ai venituri supuse impozitului pe venit sa spunem 5 luni se cumuleaaza acestea si se imparte suma la 12. Cu alte cuvinte o persoana care a lucrat doar 5 luni intr-un an beneficiaza sau nu de indemnizatia de crestere copil.
Va multumesc
Buna ziua!

As dori si eu o informatie (sau un sfat): Din cate stiu ordonanta de urgenta care plafona indemnizatia pentru cresterea copilului nu a fost aprobata. Ce trebuie sa fac ca sa beneficiez de indemnizatia intreaga ? (85% din media veniturilor pe 12 luni anterioare nasterii copilului este mai mare de 4000 lei). Am sunat la Directia de prestatii sociale Timis si mi-au spus ca ei nu stiu nimic si nu au primit nimic in acest sens.

Va multumesc.
Legea de aprobare/modificare/respingere a OUG 226/2008 nu a fost inca promulgata, se afla in prezent la Camera deputatilor, fiind aprobata de Senat pe data de 23.03.2009:
[ link extern ]
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Am studiat ce mi-ati trimis. Am o alta intrebare acum: daca legea (L10/2009) pentru aprobarea ordonantei de urgenta (226/2008) a fost respinsa de camera deputatilor, aceasta ordonanta poate fi in vigoare si aplicata? Am citit in stenograma sedintei cand a fost respinsa ca va fi rediscutata in sesiunea urmatoare. De ce, daca a fost respinsa?

Multumesc frumos.
Daca se va promulga legea de respingere a acestei ordonante, aceasta ordonanta nu se va mai aplica odata cu intrarea in vigoare a legii care o respinge( adica la 3 zile dupa publicare in Monitorul Oficial). Pana atunci este valabila. Nu am citit stenograma ca sa va pot spune de ce se rediscuta in urmatoarea sesiune.