Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere pt. soferi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere pt. soferi

Buna ziua
Lucrez la o firma de transport care efectueaza transport international, curse regulate Romania - EU - Romania. Intr-o luna petrec pe drum cam 3 weekenduri, adica cate 3 zile de sambata si 3 zile de duminica. Cand ma intorc din cursa ma duc la munca de la 8 pana la 16, opt ore zilnice. In concluzie, intr-o luna petrec acasa un singur weekend, sau daca am nenorocul, nu petrec acasa nici unul. Firma nu-mi da zile libere in locul weekendurilor, plateste cate 4 zile (2 sambata, 2 duminmica), chiar daca nu am fost acasa nici o sambata sau duminica in luna respectiva. Pur si simplu am devenit scalvul lor, petrec acasa de fapt cateva ore intr-o zi, de le 16 pana ora 8 ziua urmatoare. Nici un weekend acasa, nici o zi libera cand ma reintorc din cursa.
Nici zilele de concediu nu sunt acordate, im-i da cu cate 1-2 zii, nu am avut concediu de 2 saptamani de ani de zile, concediile sunt date cu cute 1-2 zile.
Este legal asa ceva sa nu am zule libere de recuperea si concediu anual de min 15 zile lucratoare?
Exista vreo lege care reglemeteaza zilele de recuperare?
Multumesc anticipat p. raspuns.
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....
Seful meu zice, ca zilele mele libere sunt cele petrecute in cabina, zilele de duminca sau sambata cand ori este restrictie de circulatie si camioanele nu au voie sa circule, ori fac pauza obligatorie de 24 de ore, tot in cabina si in afara tarii in delegatie.
Nu are cum sa fie catalogate zilele petrecute in cabina ca fiind zile libere, in opinia mea.