avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mandat european de arestare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mandat european de arestare

Buna ziua ,

Cunoasteti motive pentru care a fost refuzata extradarea din UK ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 20:55, 24 Februarie 2015
Marea Britanie, care e compusa din mai multe tari, are un sistem de drept comun sau mixt (combinatie de drept comun cu drept continental). De aceea precedentele conteaza foarte mult, nu ca-n Romania, si cateva zeci de ore petrecute la biblioteca juridica de un avocat va pot castiga sau pierde procesul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod penal uk Andrea Paul Andrea Paul Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Exista un cod penal in Marea Britanie? Cum as putea beneficia de el ? Va multumesc ! (vezi toată discuția)
Informatii accident rutier in strainatate lucia_m lucia_m Buna ziua, As dori sa va retin atentia cu o intrebare. Luna trecuta, am avut parte de un accident rutier in UK; am fost pasagera si din nefericire, m-am aflat ... (vezi toată discuția)
In uk este valabil acest articol din cp? deea84crinelcris deea84crinelcris Art. 16 Persoana care a comis una dintre infractiunile prevazute la art. 2 - 10, iar in timpul urmaririi penale denunta si faciliteaza identificarea si ... (vezi toată discuția)