avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cod penal UK
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cod penal UK

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Exista un cod penal in Marea Britanie?
Cum as putea beneficia de el ?

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 01:02, 30 Martie 2015
Savarsiti o infractiune in Marea Britanie si veti beneficia de codul penal.:)

www.avocatnet.ro/content/for...
Site-europa.eu-legislatie vă va documenta cu privire la legislația inclusiv a UK.( și nu numai.)
multumesc
Functie de tara din Marea Britanie (Anglia si Tara Galilor, Scotia, Irlanda de Nord) in care s-a comis fapta, sunt legislatii diferite, fie drept comun, fie sistem mixt (combinatie de drept comun cu drept continental). Diferenta fata de dreptul continental este ca precedentele conteaza foarte mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In uk este valabil acest articol din cp? deea84crinelcris deea84crinelcris Art. 16 Persoana care a comis una dintre infractiunile prevazute la art. 2 - 10, iar in timpul urmaririi penale denunta si faciliteaza identificarea si ... (vezi toată discuția)
Informatii accident rutier in strainatate lucia_m lucia_m Buna ziua, As dori sa va retin atentia cu o intrebare. Luna trecuta, am avut parte de un accident rutier in UK; am fost pasagera si din nefericire, m-am aflat ... (vezi toată discuția)
Mandat european de arestare amaama amaama Buna ziua , Cunoasteti motive pentru care a fost refuzata extradarea din UK ? Va multumesc (vezi toată discuția)