Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul de maternitate

Buna ziua! As vrea sa stiu daca pot beneficia de concediul de maternitete (pre/post natal)? Situatia mea este urmatoarea:sunt insarcinata si voi naste la sfarsitul lunii septembrie, nu lucrez de aprox 1 an dar urmeaza sa ma angajez in martie cu jumatate de norma. 1) Imi poate plati angajatorul concediul de maternitate in aceste conditii? 2) Daca nu, ce s-ar putea face? Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
1. Veti beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) daca la data intrarii in concediul de maternitate sunteti salariata si aveti cel putin o luna lucrata.

2. Indemnizatia pentru concediul de maternitate este platita de angajator care o recupereza in totalitate de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).