Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de deces
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de deces

Buna ziua. Tatal meu a decedat acum 3 ani in Italia. As dori sa stiu unde sa merg pentru a face rost de certificatul de deces? Mentionez ca nu am niciun act care sa dovedeasca ca a murit.

Va multumesc!
Aveti cunostinta daca la autoritatile italiene a fost inregistrat decesul? Unde a fost inmormantat? Aflati locul si data decesului din Italia si adresati-va personal la primaria din localitate sa verificati daca in registrele lor este sau nu efectuata inregistrarea. Daca este solicitati un extras multilingv de deces, deoarece acesta nu trebuie tradus in limba romana. Pe baza extrasului din Italia solicitati la primaria de la locul dvs. de domiciliu din Romania ori la ultimul loc de domiciliu al tatalui dvs. din Romania inregistrarea decesului. Desigur puteti sa formulati o solicitare de certificat si la DEPABD starea civila Bucuresti, dar dureaza.
Justitiarul711, utilizator