Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... rapundere consilier juridic pentru viza
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

rapundere consilier juridic pentru viza

Buna ziua,
Obiectul unui contract il constituie predarea de catre concedent a unor bunuri imobile prevazute in CF-uri anexa la contract.
In cf-uri din totalul suprafetelor se constata ca o parte din acestea nu sunt ale concedentului, chiar si asa contractul s-a incheiat pt toti mp inscrisi in cf.
De asemenea este stipulata o clauza care prevede ca stabilirea suprfetelor finale ocupate definitiv, se vor putea face dupa receptia finala a obiectului de investitii incheindu-se act aditional.( de aceea firma concesionara dupa incheierea contractului a apelat la serviciile unui topograf care sa clarifice situatia)
Juristul firmei concesionare raspunde pt vizarea contractului in aceasta situatie, mai fiind semnat si de catre director si contabil sef?
~ Conținut șters la cerere ~
Prin apelarea la o firma de servicii topografice ulterior semnarii contractului cred ca este o dovada clara ca si conducerea si-a insusit contractul, pe baza acelor cf uri chiar acte oficiale fiind neputand-se determina cu exactitate suprafata ocupata de catre ceilalti titulari ai dr de proprietate. Si asa a fost intocmit contractul, pe toata suprafata terenului inscris in cf, concesionarul avand posibilitatea dovezii contrare caz in care se va incheia act aditional.
Deci cred ca juristul nu poate fi tras la raspundere fiind o acceptare unanima de preluare in astfel de conditii.
Multumesc domnu jurist pt raspuns.