Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pasaport copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pasaport copil

Bună ziua, mă numesc Marius. Soţia mea are un băiat în vârstă de 7 ani din altă căsătorie ši deţine legea i l-a încuviinţat ei prin hotărîre definitivă şi irevocabilă. Tatăl copilului are drept de vizită la domiciliul nostru de două ori pe lună dar nu a venit niciodată sa-l vi viziteze, l-a văzut doar de cateva ori in 6 ani când am avut noi drum prin oraşul unde stă el. Noi toată familia vrem să ne mutăm în Anglia deci ne trebuie pasaport la băiat. Problema este că la telefon tatăl baiatului ţine sus şi tare că nu ne va lăsa să facem asta. Aş dori să ştiu care ar fi rezolvarea. Mulţumesc anticipat.
Investiti cu formula definitiva,irevocabila si executorie hotararea.
O prezentati la serviciul pasapoarte si la plecarea din tara.
Nu aveti nevoie de acordul tatalui daca in sentinta scrie negru pe alb ca autoritatea parinteasca ii revine exclusiv mamei, adica mai pe inteles copilul ii este incredintat spre crestere si educare tatalui. Mama solicita pasaportul in baza sentintei. La iesirea din tara la fel. E bine ca l-ati informat pe tata cu privire la noua adresa ca poate doreste sa-si viziteze fiul si sa nu va reclame ca i-ati ingradit acest drept, dar asta nu inseamna ca nu va mai puteti muta. Daca exista o sentinta in care sa scrie ca autoritatea parinteasca revine in comun ambilor parinti atunci situatia se schimba, in sensul ca aveti nevoie de acordul scris al tatalui si pentru pasaport si pentru iesirea din tara.