Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda penala pentru consum cannabis.. impediment pt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda penala pentru consum cannabis.. impediment pt scoala de soferi?

Am luat o amenda penala pt consum de iarba.. o platesc.. voi avea probleme daca vreau sa ma inscriu la scoala de soferi? Daca da ce pot face? Multumesc
Treaba cu preventia , in principiu...Se poate prezuma totodata faptul ca unui consumator de droguri , in timp , i se pot altera unele dintre functiile organismului, din punct de vedere psihic , cat si psihic, si atunci, dandu-i-se posibilitatea de a circula pe drumurile publice in aceste conditii, siguranta traficului ar putea fi pusa in pericol. Asa cu m spuneam, lucrurile sunt diferite in privinta acloolului, acesta nefiind interzis .De regula se interzic lucrurile despre care s-a constatat ca prezinta un grad de pericol ridicat . Daca omul se imbata acasa sau la carciuma, e drept, ca si acolo se pot isca unele scandaluri, nu de putine ori se intampla tragedii, insa , cu toate acestea el este permis....vedeti , ati luat o amenda pentru faptul ca ati fost prins consumand iarba..daca nu ar fi fost asa, c u siguranta puteati foarte bine sa va luati permisul, insa, in acest caz, ati fi avut constiinta faptului ca urcandu-va la volan dupa ce ati consumat , s-ar putea ca acest lucru sa va fie fatal? sau ca puneti in pericol siguranta celorlalti?
studentica a scris:
Se poate prezuma totodata faptul ca unui consumator de droguri , in timp , i se pot altera unele dintre functiile organismului, din punct de vedere psihic , cat si psihic, si atunci, dandu-i-se posibilitatea de a circula pe drumurile publice in aceste conditii, siguranta traficului ar putea fi pusa in pericol.

Sa fim seriosi, poate ca asta e conceptia legii, dar sa consideri ca a consuma cannabis e acelasi lucru cu consumul de droguri, prin asta intelegand chestiile serioase precum cocaina, mi se pare numai un puritanism exagerat. Nu numai ca exista state unde acest lucru este legal, dar exista cativa cercetatori prin Belgia care sustin ca asa se previne dementa si alte boli ale creierului :))

Acuma revenind la subiect, OUG 195/2002 prevede in art. 24 ca "Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune de omor, lovire sau vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, produsă ca urmare a încălcării unei reguli de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)". Oricat m-as uita, nu gasesc nicio legatura cu consumul de droguri, de oricare fel...
Andreea Lisievici a scris:

studentica a scris:
Se poate prezuma totodata faptul ca unui consumator de droguri , in timp , i se pot altera unele dintre functiile organismului, din punct de vedere psihic , cat si psihic, si atunci, dandu-i-se posibilitatea de a circula pe drumurile publice in aceste conditii, siguranta traficului ar putea fi pusa in pericol.

Sa fim seriosi, poate ca asta e conceptia legii, dar sa consideri ca a consuma cannabis e acelasi lucru cu consumul de droguri, prin asta intelegand chestiile serioase precum cocaina, mi se pare numai un puritanism exagerat. Nu numai ca exista state unde acest lucru este legal, dar exista cativa cercetatori prin Belgia care sustin ca asa se previne dementa si alte boli ale creierului :))

Stimata Domnisoara
Canabisul,prin lege este tot drog.Aici nu este vorba de substante halucinogene considerate"grele'" sau "usoare" este vorba despre consumul de droguri.Deocamdata nu putem asimila legislatia din alte state.In Romania,buna sau rea avem alta legislatie.Personal,mi se pare ca o persoana aflata la volan sub influenta drogurilor"hard" sau "sloW" tot droguri consuma,iar efectele acestora mai puternice sau mai slabe,depinzand aici de mai multi factori,sunt de natura sa atenueze atentia si reflexele unui conducator auto.Aceste reactii sunt evident de natura de a crea probleme in trafic

Acuma revenind la subiect, OUG 195/2002 prevede in art. 24 ca "Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune de omor, lovire sau vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, produsă ca urmare a încălcării unei reguli de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)". Oricat m-as uita, nu gasesc nicio legatura cu consumul de droguri, de oricare fel...
ContSters20980, utilizator
Pana la urma cred ca ideea este amenda penala in sine ...userul va trebui sa prezinte si cazierul judiciar. Intr-adevar, daca nu au survenit modificari ulterior intrarii in vigoare a 195/2002... este asa cum ne-a atentionat A. Lisevici. Toti cei care i-am raspuns userului am fost luati de val , fara a ni se parea nefireasca o asemenea interdictie. Am insa certitudinea ca , desi poate l-a m indus putin in eroare pe user, discutiile au putut avea o a nume utilitate...pana la urma este problema fiecaruia ce face ..acasa ..insa pe drumurile publice nu ar fi deloc indicat sa fim pusi in pericol de conducatorii auto aflati sub influenta consumului de substante stupefiante.
Cat priveste ideea ca a aprecia ca un stupefiant cum este cannabisul ca fiind nociv si ca atare a-l interzice , ar fi un demers ..puritan ... ma delcar neutra , deoarece respect opiniile celorlalti . Insa , consider ca , asa cum pe baza cercetarilor medicale s-a ajuns la concluzia ca aceste...frunze , sa le spunem, pot preveni unele boli, tot pe baza cercetarilor s-a constatat si nocivitatea lor. Aici ar incapea mai multe discutii, adica, spre exemplu, daca un drog este consumat in cantitati care , sa zicem ne-ar fi recomandate atunci cand a m prezenta semnele unei demente si in scop terapeutic , iar noi nu am intrece masura , ar fi ok, aceasta ar presupune ca ele sa fie prescrise de catre medic si doar acele persoane carora le sunt recomandate sa aiba acces la ele. Dar daca ele ar putea fi comercializate si consumate acasa sau in cluburi, ( asa cu m se intampla ) , nu cred ca toti le-ar consuma doar in scop terapeutic si ca atare s-ar ajunge ca numarul consumatorilor si al dependentilor sa creasca.
In privinta legiferarii, se zvoneste ca recent, la noi, in timpul campaniei pentru alegerile europarlamentare, o persoana de pe lista candidatilor, promitea tinerilor de prin cluburi ca va lupta pentru legiferarea consumului....in cazul in care va avea sustinerea lor ...asa ca s-ar putea sa avem surprize, intrucat aceasta persoana a devenit europarlamentar..acest lucru ma face sa cred ca poate, s-a procedat ,oarecum similar , si in unele din acele state in care nu exista interdictia consumului.
ContSters42058, utilizator
N-am de adaugat decat urmatoarele chestiuni:

1. verificarea in trafic se face numai cu privire la consumul de bauturi alcoolice. Poti sa fumezi un camp intreg, daca esti lucid pleci fluierand de langa politist (a nu se intelege ca sustin ideea, e doar o observatie);
2. exista lucruri mult mai periculoase in trafic decat o tigara "speciala", de exemplu oboseala. Nu cred ca e cazul sa cadem in exagerari nici ca va cadea cerul in cazul primeia, nici ca ar trebui incriminata a doua.
3. nu orice lucru nociv trebuie interzis si sanctionat prin lege, pana la urma trebuie sa mai aiba o functie si discernamantul fiecaruia.
4. aceasta discutie nu este despre legalitatea sau legalizarea consumului vreunui drog, dar cred ca spune multe faptul ca Olanda are cel mai mic procent de dependenti de droguri din Europa.
ContSters20980, utilizator