Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda penala pentru consum cannabis.. impediment pt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda penala pentru consum cannabis.. impediment pt scoala de soferi?

Am luat o amenda penala pt consum de iarba.. o platesc.. voi avea probleme daca vreau sa ma inscriu la scoala de soferi? Daca da ce pot face? Multumesc
Din cate am citit pana acum nu am gasit niciun impediment in a te inscrie la scoala de soferi sau pt permis daca in cazier figureaza amenda penala pentru consum cannabis : ( eventual sa fie vreun impediment pt cei care au condus fara permis si au fost condamnati definitiv )

DOCUMENTE NECESARE pentru:

I. La BIROUL EXAMINARI
1. PROGRAMAREA CANDIDATILOR LA EXAMEN
. PROGRAMAREA CANDIDATILOR LA EXAMEN

1. CERERE TIP PENTRU EXAMINARE IN VEDEREA OBTINERII PERMISULUI DE CONDUCERE, SEMNATA DE SOLICITANT;
2. CONTRAVALOAREA TAXEI DE EXAMINARE, ACHITATA LA OFICIILE POSTALE SAU PRIMARIE ( TREZORERIE);
3. FISA DE SCOLARIZARE A CANDIDATULUI, IN VEDEREA OBTINERII PERMISULUI DE CONDUCERE PENTRU FIECARE CATEGORIE IN PARTE, IN CARE SE CONSEMNEAZA SI AVIZUL MEDICULUI „APT PENTRU CONDUCEREA VEHICULELOR DIN CATEGORIA SAU SUBCATEGORIA PENTRU CARE SE SOLICITA EXAMINAREA”
4. COPIA ACTULUI DE IDENTITATE (CARTE DE IDENTITATE, BULETIN DE IDENTITATE SAU CARTE PROVIZORIE DE IDENTITATE);
5. CERTIFICAT DE CAZIER JUDICIAR;-dar fara vreo completare anume ...
6. COPIA HOTARARII JUDECATORESTI DE CONDAMNARE SAU DE REVOCARE A PEDEPSEI COMPLEMENTARE A INTERZICERII EXERCITARII PROFESIEI SAU OCUPATIEI DE CONDUCATOR VEHICULE;
7. TITULARUL UNUI PERMIS DE CONDUCERE CARE SOLICITA OBTINEREA DE NOI CATEGORII SAU SUBCATEGORII, TREBUIE SA DEPUNA LA DOSARUL DE EXAMINARE, PE LANGA DOCUMENTELE PREVAZUTE MAI SUS SI O COPIE A PERMISULUI DE CONDUCERE;
8. CETATEANUL ROMAN CU DOMICILIUL IN STRAINATATE, CARE SOLICITA OBTINEREA PERMISULUI DE CONDUCERE, TREBUIE SA DEPUNA LA DOSARUL DE EXAMINARE, PE LANGA DOCUMENTELE DE MAI SUS, O DECLARATIE AUTENTIFICATA LA NOTARUL PUBLIC DIN CARE SA REZULTE CA NU MAI POSEDA UN ALT PERMIS DE CONDUCERE ELIBERAT DE O AUTORITATE STRAINA, DREPTUL DE A CONDUCE NU I-A FOST SUSPENDAT ORI ANULAT, PRECUM SI DOCUMENTE DIN CARE SA REZULTE CA ARE O LOCUINTA DETINUTA IN PROPRIETATE SAU INCHIRIATA IN ROMANIA;

Intradevar la procedura de preschimbare e nevoie de cazier judiciar fara abateri in regimul circualtiei si aici apar ceva completari dar nicio legatura...

Documentele necesare p entru preschimbarea permiselor de conducere straine cu documente similare românesti:
a - permisul de conducere strain, în original si copie precum si traducerea legalizata în limba româna a acestuia, cu exceptia permiselor eliberate de autoritatile din Republica Moldova, care sunt editate în limba româna;
b - documentul de identitate al solicitantului în original si copie, respectiv:
pasaportul si permisul de sedere temporara sau, dupa caz, permanenta în România, în cazul cetatenilor straini;
pasaportul, cartea de identitate provizorie, buletinul sau cartea de identitate în cazul cetatenilor români;
c - fisa detinatorului permisului de conducere, completata prin dactilografiere, care sa aiba atasata în spatiul special destinat o fotografie color 3x4 cm/4x5 cm, de data recenta si semnatura solicitantului efectuata cu pix de culoare neagra, în spatiul special destinat;
d - fisa medicala completata de o unitate de asistenta medicala ambulatorie de specialitate autorizata, încheiata cu concluzia „ APT CONDUCATOR AUTO”, cu precizarea categoriei/categoriilor pentru care solicitantul este apt de a conduce autovehicule, precum si eventualele restrictii medicale ce vor fi mentionate în permisul de conducere preschimbat; (conform Anexei nr. 1 la Ordinul comun MAI-MS nr. 57/2075 din 22.02.1983, pct. 5, certificatul medical este valabil un an de la data eliberarii).
e - certificatul de cazier judiciar solicitat pentru motivul preschimbare permis de conducere; din cuprinsul acestui document nu trebuie sa rezulte vreo mentiune referitoare la condamnare prin hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva pentru infractiunile nominalizate în art.24 alin(6) din OUG nr. 195/2002, privind circulatia pe drumurile publice, astfel cum a fost aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 49/2006 si OUG nr. 63/2006. În caz contrar, preschimbarea permisului de conducere se va efectua doar în conditiile prevazute în art. 116, alin.(1), din acelasi act normativ.
f - declaratia notariala pe propria raspundere a solicitantului, din care sa rezulte ca permisul de conducere depus pentru preschimbare este autentic, ca titularul acestuia nu mai poseda un alt permisde conducere national românesc sau strain sau un duplicat al acestuia, ca nu a declarat pierderea sau furtul acestuia la organele emitente sau la alte autoritati în vederea eliberarii unui nou document, precum si faptul ca nu i s-a suspendat sau anulat exercitarea dreptului de a conduce;
g – dovada achitarii taxelor, prevazute de lege, aferente preschimbarii permisului de conducere.

Lavinia-Ionela Costica, Consilier juridic