Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale rascumparare actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

rascumparare actiuni

Fiind actionar minoritar la o societate comerciala pe actiuni, am cerut societatii rascumpararea actiunilor mele. Pina in prezent nu am primit banii pentru aceste actiuni (si nici nu am informatii ca s-ar fi numit un evaluator pentru a incepe procedura de evaluare necesara rascumpararii actiunilor). In acest caz si in acest moment ale cui sunt actiunile? Ale mele (pentru ca inca nu mi-au fost dati banii pe ele) sau ale societatii / actionarului majoritar (pentru ca eu i-am cerut sa le rascumpere)?
daca nu ati facut un act de cesiune actiunile sunt ale d-tra.
Ca metoda de iesire din societate ar mai fi si rescumparearea de catre societate a propriilor actiuni urmata de redistribirea lor sau anularea acestora la un pret satbilit de de AGA.E..
Dar in cazul de fata nu se poate decat pe cale judecatoreasca, bineinteles cu niste cheltuieli care sa-r putea sa fie mai mari decat cantravaloarea actunilor.