Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Filaj politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Filaj politie

Buna ziua,

in urma cu cateva zile un politist al unei sectiid epolitie din capitala, mi-a solicitat actul de identate, dupa ce mi-a aratat legitimatia, fiind imbracat in civil, intrbandu-ma daca am substante interzise in autovehiculul din care am coborat. Dupa ce i-am solicitat informatii despre ce vrea mai exact, mi-a raspuns ca e un control de rutina. I-am solicitat sa imi arate un mandat de perchezitie, si a zis ca nu e nevoie, ca masina e pe domeniul public si poate verifica. Am inchis masina si am asteptat lamuriri suplimentare. A solicitat un echipaj, ulterior anuland solicitarea, si mi-a spus ca sunt filat. Fara alte detalii, i-am solicitat respectuos sa ma lase in pace sau sa imi zica precis despre ce e vorba.

In urma acestui eveniment am 2 intrebari:
1. Politia poate perchezitiona autovehiculul meu fara mandat?
2. Cum pot afla daca sunt filat, de cine si in ce scop?

Multumesc,
Daca ati fost filat puteti afla la proces.
Adica nu exista un drept legal de a fi informat daca sunt "studiat" ?
Cum ramane cu perchezitie fara mandat?
Pai ideea e ca filajul se face pe ascuns, daca ne-ar trimite preaviz ca vom fi filati si normal ca nu ne-ar prinde cu nimic. Pisica cu clopotei nu prinde soareci.
tgeorgescu, utilizator
in alte state europene, mai civilizate in materie de drepturi (cel putin), persoana vizata este informata in scris cand se incepe o astfel de procedura ....
Nu zau? Dar nu i-o fi prostit foamea.

Doar in spionaj se practica filajul la vedere, ca sa priceapa spionul ca s-a ars.
tgeorgescu, utilizator