avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa de marcat fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa de marcat fiscala

Suntem persoana juridica (Universitate). Pentru incasarea diverselor taxe de la persoane fizice (studenti), eliberam bon fiscal. Intrebarea este daca in raport cu persoane juridice utilizam tot bonul fiscal sau eliberam chitanta ? (ex.pt.incasarea chiriei , taxei de conferinta)
Cel mai recent răspuns: adrianabresug , utilizator 12:18, 26 Februarie 2015
eu as merge pe ff si chitanta ,chiria se plateste in baza unui contract banuiesc .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitanta persoana fizica ContSters189283 ContSters189283 Buna ziua, as dori sa stiu, daca o persoana juridica, ce detine casa de marcat electronica are voie sa emita chitanta pe persoana fizica atunci cand aceasta ... (vezi toată discuția)
Activitatea de agent imobiliar (intreprinere individuala) necesita utilizarea casei de marcat fiscale,? unde se incadreaza aceasta functie/meserie/profesie? florinbc florinbc Doresc sa infiintez o II avand activ. principala - tranzactii imobiliare. Precizez ca am lucrat in domeniu ,SC agentie SRL unde se emiteau bonuri fiscale, ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal sau chitanta? stanceni stanceni Buna seara! Am si eu o intrebare...ca si firma care vine bunuri catre pesoane fizice am achizitionat o casa de marcat. Problema care o ridica serviciul de ... (vezi toată discuția)