Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,am o nelamurire in legatura cu o succesiune,situatia e astfel:
bunicii mei au murit acum 7 ani -mostenire o casa si 4h pamant agricol,dupa care a murit si tatal meu(acum 15 luni) care era casatorit cu o alta persoana(mama vitrega),
ce drept am eu la mostenirea bunicilor din partea tatei si ce drepturi are mama vitrega ?Va multumesc anticipat!
Sotia supravietuitoare, cand vine la mostenire impreuna cu descendentii sotului, are 1/4 din averea lasata de defunct.
Din tot ce a mostenit tatal d-voastra de la parintii domniei sale, sotia tatalui va avea un sfert.
In cote-parti ati avea 3/4(6/8) si sotia 1/4(2/8)
Averea defunctului, in mare, se compune din bunuri proprii si din bunuri comune.
In majoritatea cazurilor bunurile comune sunt cele obtinute impreuna cu sotia, nu dezvolt, dati un click si aflati totul despre bunuri comune si bunuri proprii.
Este o situatie in care, din ce ne spuneti d-voastra, este vorba de bunuri proprii tatalui.
Daca sotia si tatal, impreuna, au agonisit ceva bunuri, in timpul casatoriei, in timpul concubinajului, etc, impartealae se va face altfel.
Se vor stabili din bunurile comune bunurile proprii fiecaruia dintre soti si din bunurile proprii ale tatalui sotia va culege 1/4, pe langa bunurile proprii ale doamnei.
In mare, ar avea 5/8 si d-voastra doar 3/8.
Observati diferenta?
DlGoe, utilizator