Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchiderea unei firme fara activitate mostenita.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchiderea unei firme fara activitate mostenita.

Buna ziua, eu si fratele am facut succesiunea la notariat pentru o firma fara activitate. Fratele vrea sa renunte( nu se implica deloc) la partea lui. Ce pasi trebuie sa urmam la notariat sau la registru pentru a o inchide si care ar fi costurile. Daca o suspend pe 3 ani se dizolva de la sine dupa..? Multumesc anticipat.
Nici o firma nu se dizolva de la sine. Daca mostenitorii nu doresc sa continue activitatea societatii acestia por sa ceara dizolvarea apoi lighidarea societatii la registrul comertului.
Procedura la Registrul comertului este urmatoarea:
Etapa I
Cererea de înregistrare (original) - formular;
Hotărârea instanţei de constatare a dizolvării de drept (original);
Hotarârea adunării asociaţilor/cererea de numire a unui lichidator - detalii;
Specimenele de semnătură ale lichidatorilor (original) - detalii;
Autorizaţia eliberată de UNPIR şi, după caz, actul de identitate al lichidatorului (copie);
Dacă este cazul:
datele de identificare pentru lichidatorul persoană juridică (copie) - detalii;
împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original);
Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale - detalii:
220 lei - taxa de registru;
132 lei, reprezentând un procent aplicat taxelor de registru - 50% Fondul de lichidare şi 10% Fondul de buletin prevăzute de Legea nr. 85/2014.

Etapa a-II-a - detalii

Cererea de depunere şi menţionare acte (original) - formular pentru depunerea situaţiei financiare de lichidare şi de repartizare a activului aprobată de asociaţi/acţionari şi certificată de către persoanele autorizate, potrivit legii (copie - detalii), bifată la pct. 5.12;
Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale - detalii:

45 lei - taxele de registru;
27 lei, reprezentând un procent aplicat taxei de registru - 50% Fondul de lichidare şi 10% Fondul de buletin prevăzute de Legea nr. 85/2014;
tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a (pentru SA şi SCA).

Etapa a-III-a

Cererea de radiere (original) - formular;
Actul de numire a lichidatorului - detalii;
Situaţia financiară de lichidare şi proiectul de repartizare a activului semnat de asociaţi/acţionari, certificată de persoanele autorizate potrivit legii (copie - detalii) şi dovada publicării acesteia pe pagina de internet a ONRC sau în Monitorul Oficial cu minimum 15 zile, respectiv 30 de zile pentru SA şi SCA, înainte de depunerea cererii. Confirmarea publicării se efectuează de ORCT;
Raportul lichidatorilor (original);
Certificatul de înregistrare şi certificatul constatator de autorizare (originale);
Dacă este cazul:
darea de seamă asupra gestiunii administratorilor şi raportul cenzorilor/auditorilor financiari, dacă unul sau mulţi administratori din SCA şi SA au fost numiţi lichidatori (original);
registrele SA şi SCA;
hotărârea judecătorească irevocabilă prin care s-a respins opoziţia;
avizele prealabile prevăzute de legile speciale (original);
împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original);
Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale - detalii:
45 lei - taxele de registru;
27 lei, reprezentând un procent aplicat taxei de registru - 50% Fondul de lichidare şi 10% Fondul de buletin prevăzute de Legea nr. 85/2014;
tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
Nu mai aveti nevoie de notar. Nici un act nu trebuia autentificat.