Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cate zile trebuie sa lipsesti de acasa pentru a fi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cate zile trebuie sa lipsesti de acasa pentru a fi scos de la intretinere?

Cele 15 zile in care sunt plecat de acasa trebuie sa fie consecutive?
Eu vin acasa, vineri seara in jurul orei 20 si plec duminica la ora 19.
In consecinta nu stau pe acasa mai mult de 10 zile, iar ca nr, zilele care lipsesc sunt aproximativ (depinde de luna) 20, peste cele 15 zile stipulate in lege.
Decipot sa fiu scos de la plata sau nu?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Conform disp HG nr 1588/2007,comitetul executiv hotaraste numarul persoanelor in evidenta pentru calcularea cotelor de intretinere care lipsesc 15 zile /luna
Daca li[siti 16 zile, neconsecutive, puteti fi scos de la intretinere pentru cheltuielile care se repartizeaza dupa numarul de persoane.

Legislatia mai veche, acum abrogata, era mai dura si prevedea 15 zile consecutive.