Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa de munca

Buna seara,

am lucrat 3 ani in mediu toxic ,mai exact cu amoniac, la developarea copiilor facute cu heliograful la desenele tehnice si as vrea sa stiu daca ma ajuta cu ceva la calculul pensiei si de ce act anume este nevoie pentru acest lucru. Sau este suficient ca apare in cartea de munca?
Multumesc.
1. Daca aveti inregistrat in carnetul de munca faptul ca ati lucrat intr-o grupa superioara de munca, perioada si baza legala atunci veti putea beneficia de reducerea varstei standard de pensionare si de un supliment la stagiul de cotizare.

2. Conform actualelor prevederi legale ar trebui sa aveti minimum 6 ani lucrati in grupe superioare de munca pentru a beneficia de facilitatile de mai sus.
Multumesc pentru raspuns.