Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... angajare ca agent securitate daca am fost diagnosticat ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

angajare ca agent securitate daca am fost diagnosticat cu diabet zaharat

buna ziua!
daca am fost diagnosticat cu diabet mai pot fi angajat in functia de agent securitate?
irinelavram, utilizator
HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza in anexa 1,
Fișa 144. Agent de pază
Contraindicații:
— diabet zaharat decompensat

— epilepsie
— etilism cronic
— boli psihice, psihoze manifeste (inclusiv nevroze, tulburări de personalitate)
— boală cardiacă ischemică
— hipertensiune arterială (gradul 3, complicată)
— tineri sub 18 ani
Nu puteti fi angajat ca agent de paza/ agent de securitate, etc.