Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Angajare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Angajare

Buna ziua. Am 49 de ani si as dori sa ma angajez ca agent de paza. Mentionez ca in urma cu 8 ani am suferit un infarct miocardic , apoi mi s-a montat un stent. Credeti ca o sa primesc un aviz favorabil de la medicul de medicina muncii ca sa ocup acel post de agent de paza ?
Numai medicul specialist de medicina muncii cu care firma la care doriti sa va angajati poate emite fisa de aptitudine in urma unei examinari medicale in vederea angajarii.
In baza riscurilor profesionale mentionate de angajator in adresa de solicitare angajare pentru lucrator, medicul va emite fisa de aptitudine in care va mentiona, dupa caz - apt/ inapt/ apt conditionat (va nominaliza conditionarile).
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza in anexa 1
-fisa nr. 144. Agent de pază.
Contraindicaţii:
- diabet zaharat decompensat
- epilepsie
- etilism cronic
- boli psihice, psihoze manifeste (inclusiv nevroze, tulburări de personalitate)
- boală cardiacă ischemică
- hipertensiune arterială (gradul 3, complicată)
- tineri sub 18 ani.
Medicului trebuie sa-i precizati antecedentele medicale. Medicul specialist de medicina muncii poate cere medicului de familie sa-i trimita antecedentele medicale mentionate in dosarul medical aflat la medicul de familie.