Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil aflat in coproprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil aflat in coproprietate

Buna ziua,

Un coproprietar a unui imobil poate incheia un contract de comodat sau inchiriere cu o terta persoana fara acceptul celuilalt coproprietar?

Multumesc
Depinde daca coproprietatea este in devalmasie sau pe cote-parti.
Coproprietarul poate dispunde de cota sa parte atata timp cat nu ii este afectat dreptul celuilalt coproprietar.
Multumesc pentru raspuns!
Bunul este in devalmasie, eu sunt creditor si ma gandeam sa adjudec cota parte de 1/2 din imobil a debitoarei , urmand a face partajul cu fratele acesteia.
Fratelele nu locuieste acolo, si nu stiu care este modalitatea de a evacua debitoarea, pentru ca exista posibilitatea sa ramana in locuinta motivand ca locuieste in cota parte a fratelui.
Bunul nu este partajabil in natura
nu puteti inchiria . dar puteti gasi alte solutii juridice
Nu e in devalmasie, fratele are o cota, debitoarea o cota. Si da, debitoarea poate ramane in cota fratelui ei daca adjudecati cota ei in contul datoriei. Daca nu vreti sa locuiti cu "debitoarea", iesiti din indiviziune fata de frate.
Multumesc

Iesirea din indiviziune dureaza ani de zile, daca am calitatea de coproprietar care este posibilitatea de a ma opune ptr ramanea in spatiu a debitoarei?
Exista riscul de distrugere a bunului, neplata facturilor etc