Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil aflat in coproprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil aflat in coproprietate

Buna ziua,

Un coproprietar a unui imobil poate incheia un contract de comodat sau inchiriere cu o terta persoana fara acceptul celuilalt coproprietar?

Multumesc
Dvs aveti treaba cu coproprietarul pt distrugere si neplata a facturilor, nu cu debitoarea.
Acțiunea în evacuare fiind un act de administrare poate fi intentată și numai de unul din coproprietari . Pe de altă parte, prin încheierea unui contract de comodat cu unul din coproprietari , respectivii opun un drept locativ legal și măsura evacuării nu se justifică.