Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna seara,am o nelamurire.Spuneti.mi va rog daca vreau sa intru in concediu de odihna ,de cate zile pot beneficia anul acesta in ideea in care in contractu colectiv de munca sunt 21 de zile.Eu in aprilie ies in concediu de maternitate care dureaza pana la mijlocul lui august.
Intrebarea este daca pot sa.mi iau inclusiv zilele aferente pentru concediu de maternitate ,anticipat?am socotit 14 zile de concediu de odihna
Eu dupa concediu postnatal imi voi da demisia pentru ca nu beneficiez de concediu pentru crestere copilului.Vreau sa stiu daca este legal sa cer inclusiv acele zile anticipat?
Puteti beneficia de CO aferent perioadei cuprinse intre 01.01.2015 si data terminarii concediului de maternitate, fara niciun impediment in solicitarea acestuia.

art.145 C.mun.
....
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
....
Intrebare este, chiar daca cer anticipat acele zile?De exemplu fac cerere de concediu de odihna in martie pentru zilele aferente din (01.01.2015-si data terminarii concediului de maternitate?)
Exista aceasta posibilitate sa solicitati CO pentru intreaga perioada.
Imi puteti specifica legea si articolul care prevede acest drept,pentru al arata angajatorului?
Codul Muncii, art.145 si urm.