Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de odihna dupa CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de odihna dupa CIC

Buna ziua,
Sunt cadru didactic, pe 31/05/2017 ma intorc la munca, cand fiica mea implineste 1 an si 10 luni. Din 13/02/2015 am intrat in concediu de risc maternal, apoi in concediu prenatal si post natal, iar apoi in CIC. Intrebarea mea este de cate zile de concediu de odihna as putea beneficia, tinand cont de faptul ca in anul scolar 2014-2015 am avut 5 luni lucrate, nu am beneficiat de concediu de odihna in acea vara, iar cf. legii 145, art.4 din Codul Muncii concediul de risc maternal si cel de maternitate sunt considerate ca activitate prestata, iar cf art. 6 concediul de odihna anual poate fi acordat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care m-am aflat in concediu medical. Am cerut pareri din mai multe surse si raspunsurile nu coincid.
anais76, utilizator
Pentru anul 2015, aveti dreptul la CO aferent perioadei cuprinse intre 01.01.2015 si data intrarii in CCC.

Pentru anul 2016 , nu aveti dreptul la nicio zi de concediu de odihna.

Pentru anul 2017, aveti dreptul la CO pentru perioada cuprinsa intre 31.05.2017 - 31.12.2017.