avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de odihna dupa CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de odihna dupa CIC

Buna ziua,
Sunt cadru didactic, pe 31/05/2017 ma intorc la munca, cand fiica mea implineste 1 an si 10 luni. Din 13/02/2015 am intrat in concediu de risc maternal, apoi in concediu prenatal si post natal, iar apoi in CIC. Intrebarea mea este de cate zile de concediu de odihna as putea beneficia, tinand cont de faptul ca in anul scolar 2014-2015 am avut 5 luni lucrate, nu am beneficiat de concediu de odihna in acea vara, iar cf. legii 145, art.4 din Codul Muncii concediul de risc maternal si cel de maternitate sunt considerate ca activitate prestata, iar cf art. 6 concediul de odihna anual poate fi acordat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care m-am aflat in concediu medical. Am cerut pareri din mai multe surse si raspunsurile nu coincid.
Ultima modificare: Vineri, 19 Mai 2017
anais76, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:58, 19 Mai 2017
Pentru anul 2015, aveti dreptul la CO aferent perioadei cuprinse intre 01.01.2015 si data intrarii in CCC.

Pentru anul 2016 , nu aveti dreptul la nicio zi de concediu de odihna.

Pentru anul 2017, aveti dreptul la CO pentru perioada cuprinsa intre 31.05.2017 - 31.12.2017.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna neefectuate în 2015 din cauza concediului de risc maternal și concediului prenatal Ionela.. Ionela.. Bună seara! Am o întrebare legata de concediul de odihna neefectuat. În 2015 am avut următoarele perioade de concediu medical: 3-30 iunie 2015: 24 ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna vs ccc Nickolemi Nickolemi In situatia in care un angajat se afla in concediu medical mai multe luni calendaristice, dar nu tot anul intreg, beneficiaza de concediu de odihna pentru anul ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna RalucaCtn RalucaCtn Buna ziua! Daca in lunile Ianuarie, Februarie sunt in concediu de risc maternal, iar din luna Martie urmeaza cele 126 zile concediu maternitate( pre si post ... (vezi toată discuția)