avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna vs CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna vs CCC

In situatia in care un angajat se afla in concediu medical mai multe luni calendaristice, dar nu tot anul intreg, beneficiaza de concediu de odihna pentru anul intreg sau numai pentru lunile lucrate din acel an?
De exemplu, eu in 2015 am fost însărcinată si am avut ceva probleme cu sarcina, astfel ca mi-am luat mai multe zile de concediu medical apoi am intrat in concediu de risc maternal, dupa care prenatal iar acum sunt in CCC.
Tor pe anul 2015 am luat si 10 zile de concediu de odihna. O sa ma întorc la serviciu anul acesta in iunie.
1. Mai am dreptul la restul de 11 zile de concediu de odihna de anul trecut?
Menționez ca la noi la firma se poate trece in anul următor cu zile de concediu pe care angajatul si le poate lua cand dorește.

2. In afara de cele 11 zile de CO ramase din 2015, am dreptul la inca 21 de zile pe anul 2016, chiar daca ma intorc la serviciu din CCC in iunie?
Mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:00, 2 Februarie 2016
1. Perioada CCC nu intra in calculul duratei concediului de odihna.
CCC nu intra in categoria concediilor medicale si , prin urmare, afecteaza durata concediului de odihna.

Art.145 C.mun.
...
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
...

2. Dvs aveti dreptul :
- pentru anul 2015 la CO aferent perioadei cuprinse intre data de 01.01.2015 si data intrarii in CCC.


- pentru anul 2016, CO aferent perioadei cuprinse intre data revenirii din CCC si data de 31.12.2015.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna dupa cic anais76 anais76 Buna ziua, Sunt cadru didactic, pe 31/05/2017 ma intorc la munca, cand fiica mea implineste 1 an si 10 luni. Din 13/02/2015 am intrat in concediu de risc ... (vezi toată discuția)
Acordare concediu dupa cic maxim_paula maxim_paula Buna, am si eu o intrebare in legatura cu acordarea concediului de odihna dupa intoarcerea unui angajat, acum ca s-a modificat legea. Am o angajata care ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil elamarius elamarius buna seara,lucrez la o fabrica din 22.11.2013 si ianuarie 2015 am aflat ca sunt insarcinata, problema este ca in decembrie2014 am avut 5 zile de concediu fara ... (vezi toată discuția)