avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... clienti incerti
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

clienti incerti

cum se procedeaza cu clientii de la care nu poti sa-ti recuperezi creanta si nici nu sunt in instanta, vechimea lor fiind din 2006. cum se pot scoate din balanta
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 14:35, 17 Iunie 2009
verificati daca mai sunteti in termen si actionati-i in instanta pe baza somatiei de plata ,
in vederea recuperarii creantei .
In cazul in care se constata ca la scadenta clientul nu isi onoreaza obligatia se decide actionarea lui in justitie pentru recuperarea sumei aferente :
4118 Clienti incerti si in litigiu = 4111 Clienti
In cazul in care clientul devine insolvabil si nu isi mai poate achita obligatia :
654 Pierderi din creante si debitori diversi = 4118 Clienti incerti si in litigiu
Daca debitul se reactiveaza , clientul devenind solvabil, se inregistreaza :
4111 Clienti = 754 ” Venituri din creante reactivate ”
Fie vor fi trecuti pe pierderi fie , daca nu s-a prescis termenul(3 ani) poate fi initiata recuperarea creantelor(somatie de plata, inselaciune, faliment).
:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere clienti incerti PopCristi PopCristi In anul 2013 pentru un clinet care a fost declarat in faliment am facut urmatoarele inregistrari contabile : Inregistrarea pierderii din creante : 654 = 4118 ... (vezi toată discuția)
Clienti neincasati tudorani tudorani In contul \'clienti incerti\' exista o suma care reprezinta un client neincasat, client care nu a fost dat in judecata, s-a incercat recuperarea pe cale ... (vezi toată discuția)
Cum ne putem recupera macar contravaloarea tva glo glo am si eu o problema Societatea noastra este creditoare cu o suma de... Debitorul a emis cec uri dar fara acoperire. Acestea au fost refuzate la plata.Le-am ... (vezi toată discuția)