Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Filmarea spatiul public \\ taxi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Filmarea spatiul public taxi

Buna ziua
am o nelamurire in privinta filmatului in taxi care din cate stiu este spatiul public fiind considerat mijloc de transport in comun.
se poate filma in taxi fara acordul celui filmat? ar trebui sa existe afise in interior sau exterior care ar trebui sa te previna ca ...in interior exista supraveghere video?

multumesc anticipat pt raspuns si sper ca am postat intrebarea unde trebuie

o zi buna!
pifulet, utilizator
pifulet a scris:

se poate filma in taxi fara acordul celui filmat? ar trebui sa existe afise in interior sau exterior care ar trebui sa te previna ca ...in interior exista supraveghere video?

Nu, nu se poate filma fara acordul pasagerului si da, ar trebui sa existe afise vizibile ca sa poti alege daca te mai urci sau nu in acel taxi.