Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident

Buna Ziua.
Am avut un accident cu autocamionul, circulam pe un drum acoperit cu zăpadă, și am derapat, am ieșit în afara carosabilului, și am avut numai avarii materiale.
Acuma firma la care lucrez vrea să plătesc pagubele materiale. Fiindcă cauciucurile erau uzate, și drumul nu era curățat absolut deloc am derapat, și am distrus fața autocamionului.
Dupa aceasta sunt obligat să achit toate cheltuielile la firmă?
Nu neaparat. Trebuie sa se faca o cercetare asupra cauzelor si sa se constate ca ati produs paguba cu intentie, iar cu ocazia cercetarii puteti sa va disculpati. Altfel, trebuie sa va actioneze in instanta. Faceti poze la anvelopele uzate ca sa aveti probe si cautati referatul prin care ati instiintat Angajatorul ca anvelopele sunt uzate si trebuiesc schimbate urgent.
Mai jos extras din codul muncii:
Răspunderea patrimonială
Art. 254. — (1) Salariații răspund patrimonial, în temeiul
normelor și principiilor răspunderii civile contractuale, pentru
pagubele materiale produse angajatorului din vina și în legătură
cu munca lor.
(2) Salariații nu răspund de pagubele provocate de forța
majoră sau de alte cauze neprevăzute care nu puteau fi
înlăturate și nici de pagubele care se încadrează în riscul normal
al serviciului.

(3) În situația în care angajatorul constată că salariatul său a
provocat o pagubă din vina și în legătură cu munca sa, va putea
solicita salariatului, printr-o notă de constatare și evaluare a
pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul părților.
(4) Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul părților,
conform alin. (3), nu poate fi mai mare decât echivalentul a
5 salarii minime brute pe economie.
trandafir2, moderator
Multumesc frumos răspunsul dumneavoastră. Ați ajutat foarte mult pentru mine.