Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... REVENDICARE IMOBIL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

REVENDICARE IMOBIL

STIMATI UTILIZATORII ROG UN SFAT TEMA R E V E N D I C A R E . IN FEBRUARIE 2009 SA REVENDICAT UN IMOBIL IN BAZA ART 480,481 DE CATRE " NEPOTUL ? "FOSTULUI PROPRIETAR.

ISTORIC PROPRIETAR. CASATORIT A AVUT DOI COPII, DUPA DECESUL PROPRIETARULUI ,SA FACUT SUCCESIUNEA(1945) . CARE SA IMPARTIT LA CEI DOI COPII SI SOTIE DUPA SUCCESIUNE UNUL DIN COPII A DECEDAT CELALALT DIN CASATORIE A REZULTAT DOI COPII CU CARE A PLECAT DIN TARA (DIN SPUSELE UNUI VECIN CARE A CUNOSCUT FAMILIA SI CARE A CUMPARAT UN APARTAMENT DIRECT DE LA PROPRIETAR (SOTIA DECEDATULUI} IN 1956, CARE NU A FOST NATIONALIZAT.

IMOBILUL ERA COMPUS DIN 5 APARTAMENTE DIN CARE 4 AU FOST NATIONALIZATE D. 92/1950. ACESTEA AU FOST COMPARTIMENTATE DE I.C R.A.L.IN 6 SPATI LOCATIVE 5 AU FOST VANDUTE CONF.L.112 .UN SPATIUL LOCATIV TIP GARSONIERA CONF 3 .SITUAT LA ACELASI NIVEL CU APARTAMENTUL (CARE NU A FOST NATIONALIZAT), ESTE OCUPAT CU CONTRACT DE INCHIRIERE (BUCATARIA ESTE DIN FOSTA SPALATORIE A IMOBILULUI CARE ERA PARTI COMUNE SI CU APARTAMENTUL NENATIONALIZAT).

"NEPOTUL" SUSTINE CA MAMA (DECEDATA) ERA SORA PROPRIETARULUI .

ESTE LEGALA REVENDICAREA IMOBILULUI IN BAZA ART.480 SI 481.? DACA REVENDICAREA A FOST FACUTA IN 2009, SI PANA ATUNCI NU A FACUT NICI O NOTIFICARE IN BAZA LEGI 10/2001
CE ACTE TREBUIE SA DEPUNA "NEPOTUL" PENTRU A SE DOVEDI CA,EL ESTE NEPOTUL LEGAL?
CE ACTE TREBUIE SA DEPUNE SA DEMONSTREZE CA, COPII PROPRIETERULUI NU A AVUT COPII ?
CE SANSE ARE CHIRIASUL?
VA MULTUMESC PENTRU SFATURII

Nu stiu in ce masura se mai poate face ceva, insa oricum incercati, dar sub indrumarea unui avocat.
Trebuiau respectate dispozitiile Legii 10/2001, dupa opinia mea.
Actiunea in revendicare pe dreptul comun este inadmisibila in cazurile in care reclamantul a avut deschisa calea unei cereri pe Legea 10/2001.

Chiriasul poate face cerere de interventie in proces in interesul piritului ( statul ) si astfel va avea cunostinta de tot ce se intrumenteaza in cauza, va putea participa la proces.