Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj si angajare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj si angajare

Buna ziua, sunt in somaj si mi-am gasit un loc de munca. Stiu ca trrebuie sa anunt la somaj ca voi lucra si sa intrerup somajul. Cand trebuie sa fac acest lucru .La cat timp dupa semnarea contractului cu firma care ma angajeaza trebuie sa depun aceasta cerere la somaj.
1. - Daca veti incheia un contract individual de munca (CIM) pe perioada nedeterminata atunci va inceta plata indemnizatiei de somaj.
- Imediat dupa semnarea CIM prezentati la Agentia de Somaj o copie dupa CIM si solicitati incetarea platii indemnizatii de somaj.

2. - Daca veti incheia un CIM pe o perioada de cel mult 12 luni atunci se suspenda plata indemnizatiei de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea CIM.
- Cu o copie dupa CIM va prezentati la Agentia de Somaj si solicitati suspendarea platii indemnizatiei de somaj.

3. In ambele situatii va prezentati la Agentia de Somaj in cursul lunii in care ati incheiat CIM pentru se inceta sau suspenda plata indemnizatiei de somaj si sa nu fiti pusa in situatia de a restitui o eventuala indemnizatie de somaj primita necuvenit.