Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenintari!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenintari!

Buna seara,

Spuneti-mi va rog, ce sanse scunt ca o persoana X sa capete o amenda..avertisment..sau ceva in genul..in cazul in care se prezinta la jobul unui Y si incepe sa arunce cu insulte, injuraturi...si chiar sa incerce sa recurga la amenintari.Mentionez ca acel loc de munca e si monitorizat. Se poate chema politia pentru..disturbarea linistii publice..?

si inca o intrebare..daca se primesc amenintari in scris, prin mesaje cu expeditor clar, pot actiona in instanta?

Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru detaliile prea sarace..dar mereu am primit raspunsuri prompte si corecte!

Cu stima
Da, se poate depune plangere la politie pentru amenintare, impreuna cu toate probele existente. Amenintarea este infractiune.
face.ti plangere penala pt amenintari cu moartea, bataia etc..
Nu este nevoie de amenintare cu moartea sau bataia, daca fapta este de natura sa produca victimei o stare de temere sau un prejudiciu patrimonial este de ajuns.
E un caz....ipotetic..sper doar sa nu prinda si contur :) Si mai ales, sper sa nu ma trezesc cu asemenea oameni la locul de munca, deoarece...am un anumit respect din poartea sefillor si a colegilor, nu vreau sa mi-l stric, mai ales..ca nu am idee cat de periculos poate fi. deocamdata am primit amenintari doar prin mesaje. Sper sa fie bine. Multumesc pentru ajutor.
Suntem in 2016, a trecut un an de cand va faceati probleme, cred ca nu se mai intampla nimic de acum inainte ... :D