Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Jigniri pe facebook
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Jigniri pe facebook

Va rog, am nevoie de ajutor. Daca insulta si calomnia au fost abrogate, iar cineva ma jigneste si ma ameninta public pe facebook, cum poate fi trasa la raspundere? Pe ce articole din codul penal sau civil, imi intemeiez actiunea?
Pt amenimtare se poate face plangere penala pt insulte o actiume in civil prin care puteti solicita daune morale
Lăsați articolele în seama specialiștilor acțiunile nu se formulează cu modele copiate de pe net.
Domnule avocat, asta inseamna ca fac 2 plangeri la parchet, una penala pt amenintare si una civila pentru insulta, sau este suficient o singura plangere la parchet in care trec si faptul ca am fost insultat, dar si amenintat?
Dle pt fapta penală adică pt infracțiunea de amenințare faceti la parchet ,Pt fapta care nu este prevăzută de legea penală adică pt insulta va puteti adresa instanței cu un proces civil.
Pentru ca sa fie intrunite elementele de tipicitate ale infractiunii de amenintare, aceasta trebuie sa fie in sensul legii penale. In ce anume consta amenintarea?
Amenintarile sunt de genul: ''sa te fereasca dumnezeu sa ne intalnim, ca vezi pe dracu'' sau ''spune-i lui ala ca sa vezi ce-i fac daca-l prind''. Din punctul dumneavoastra de vedere, aceste amenintari, nu pot fi luate in seama de catre autoritatile competente? Personal, mi-a creat o stare de temere. In oras trebuie sa intorc tot timpul capul in spate.
loveusa24, utilizator