Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Jigniri pe facebook
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Jigniri pe facebook

Va rog, am nevoie de ajutor. Daca insulta si calomnia au fost abrogate, iar cineva ma jigneste si ma ameninta public pe facebook, cum poate fi trasa la raspundere? Pe ce articole din codul penal sau civil, imi intemeiez actiunea?
Cum probati? Aveti probe?
Amenintarile le face prin chiriasul dumnealui sau prin platforma facebook.
Va puteti adresa politiei, cu o plangere prealabila, sub aspectul savarsirii infractiunii de amenintare.

Ameninţarea reprezintă fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere.

Aceasta se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.