avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecare in lipsa - contestatie la executare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecare in lipsa - contestatie la executare

Buna seara,am depus o contestatie la executare iar primul termen a fost stabilit dar nu ma pot prezenta la data respectiva,pot solicita judecarea in lipsa?In baza carui articol pot solicita acest lucru ?Ma puteti ajuta va rog cu o formulare?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: tatiana28 , utilizator 22:10, 2 Martie 2015
Veţi solicita judecarea cauzei în lipsă în temeiul art. 411, alin. (1), pct. 2 teză finală Cod procedură civilă. Un model de cerere găsiţi accesând link-ul de mai jos:
[ link extern ]
Multumesc foarte mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conform cãrui articol solicit judecarea cauzei în lipsã? flori_minicards flori_minicards buna ziua sunt parte intr-un proces civil(parat) si doresc sa stiu daca se poate cere judecarea cauzei si in lipsa mea. Pot solicita judecarea prezentului ... (vezi toată discuția)
In baza carui articol se cere judecarea in lipsa 411 sau 583 cpvc? CountPorcula1987 CountPorcula1987 In baza carui articol se cere judecarea in lipsa 411 sau 583 cpvc? Va multumesc pt. raspunsuri. (vezi toată discuția)
Conform cãror prevederi se solicitã judecarea cauzei în lipsã? paula manta paula manta Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns - inainte de 15.02.2013 foloseam pentru judecarea in lipsa art 242 Cpc, acum ce art pot folosi dupa noul cod ... (vezi toată discuția)