Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturi banesti la pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturi banesti la pensionare

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca CCM la nivel national mai prevede un salar sau mai multe la pensionare? si daca contractele la nivel de unitate ar trebui sa se subordoneze?
Va multumesc!
1. Incepand cu sfarsitul anului 2010 nu mai exista contract colectiv de munca unic la nivel national (CCMUNN).

2. Conform Legii dialogului social (nr.62/2011) pot exista CCM numai la nivel de de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate.

3. Acordarea unor sume de bani celor ca ies la pensie se poate face numai daca exista o asemenea prevedere in CCM aplicabil unitatii, in Regulamentul intern al unitatii sau in contractul individual de munca (CIM).