Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Munca la Nivel National
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Munca la Nivel National

Buna Seara.Sunt insarcinata din 2010 urmand sa nasc pe data de 23.05.2011.Va rog frumos daca se poate sa-mi dati un raspuns cu privire la, Art.;51,litera C, din Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 (art. 51 lit. c), obliga angajatorul sa plateasca mamei-salariate, la nastere, un salariu mediu pe unitate.De asemenea in baza art.66 din contractul colectiv de munca unic la nivel national angajatorul este obligat sa compenseze plata concediului pre - post natal cu 15% pe o perioada de minim 6 saptamani(=42 zile = perioada lauzie) astefel incat pentru 2 luni primiti 100% salariul brut cu care sunteti incadrate, intrebarea e daca aceste legi mai sant valabile si daca eu beneficiez de ele.

As dorii daca se poate sa primesc prin mail acest raspuns gherasimclaudia@yahoo.com

Va Multumesc.
1. CCMUNN pe anii 2007-2010 nu mai este valabil la ora actuala si nici nu exista un alt CCMUNN valabil.
2. Legea dialogului social, nr.62/2011 nu mai prevede incheierea unui CCMUNN ci incheierea de CCM la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate.
3. Puteti beneficia de facilitatile pomenite daca ele sunt prevazute in CCM al unitatii in care lucrati sau al ramurii din care faceti parte sau in Regulamentul intern al unitatii.
Va Multumesc Mult