Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestație la dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestație la dosar

Buna ziua! Iubitul meu e închis pentru conducere fara permis. A condus fara permis și are 2 dosare pentru aceeasi fapta.este închis si a facut contestație la dosar si ii s-a aproba. Ce poate rezolva în urma acestei contestații? Mentionez ca are de facut 2 ani si 4 luni.
Buna seara!

Prin contestatie va referiti la apel?

Cu stima.
Da. El este inchis la București de 2 luni. As vrea sa stiu daca are sanse sa iasă sau sa i se reducă pedeapsa.
Daca este doar apelul inculpatului pot fi sanse daca este si apelul parchetului exista posibilitatea sa i se inrautateasca situatia.
El a facut contestație la executare. Și i s-a aprobat. Mentionez ca el are 30 ore de conducere și a dat examen dar a picat. Ce se poate facE sa i se reducă pedeapsa?